Kierunki – wernisaż wystawy

Kierunki – wernisaż wystawy

5 października 2019 r. zapraszam do Galerii OracArt, gdzie określone zostaną fundamenty „Kierunków” sztuki. O 18:00 w Galerii przy Nowolipki 27 w Warszawie, rozwinięty zostanie pełen wachlarz symboliki i idei twórczości malarza.

– Cykl „Kierunki” to monochromatyczny, surowy i pierwotny w swoim wyrazie pierwowzór motywów przewijających się w całej mojej twórczości – powiedział Józef Krzysztof Oraczewski. – Traktuję to jako podstawę moich działań. Cykl ten to zbiór idei, kierunków i ważnych znaczeń. Obrazy nawiązują do platońskich idei, są symboliczne, niezmienne i zajmują inny wymiar niż świat rzeczy – dodał.

Z tych konceptualnych pierwowzorów, w późniejszym okresie twórczości Oraczewskiego powstają jednostkowe obrazy. Są one wręcz obsesyjnie zanurzone w materii, celowo naznaczone piętnem bycia rzeczą. Zmysłowe, zmienne, barwne, naznaczone upływem czasu, teatralne, przybrane w rekwizyty określonej tożsamości są zupełnie inne niż idealne pierwowzory. Do nich należą z późniejsze dzieła z cyklu „Zderzenia”.

– Uważam, że to artysta, na podobieństwo platońskiego demiurga, tworzy swój świat z nieuchwytnych materialnie a jednak prawdziwych, pierwotnych i niezwykle ważnych idei – mówi malarz. – Kreując jestem konsekwentny. Idę w wyznaczonym przez siebie kierunku, eksperymentując z najróżniejszymi barwami, formami, środkami wyrazu i nastroju – podsumował.

Wystawa „Kierunki” to jedyna w swoim rodzaju, swoista próba dotarcia do korzeni, do tego co było na początku, do ziarenka, z którego wykiełkowało dzisiejsze oblicze artysty i jego prac. To zderzenie świata artysty ze światem współczesnym. Z tej właśnie konfrontacji, z tego spojrzenia na świat oczami człowieka wrażliwego powstało wiele prac, które budzą zachwyt i chwytają za serca odbiorów w każdym zakątku świata.

OracArt – organizator wystawy – to przedsięwzięcie wybitnego współczesnego malarza polskiego Józefa Krzysztofa Oraczewskiego i Moniki Turczyńskiej, którego celem jest budowa rynku sztuki w Polsce poprzez działania artystyczne, biznesowe i edukacyjne. Projekt obejmuje funkcjonowanie profesjonalnej galerii sztuki Orac przy ulicy Nowolipki, nieformalnej przestrzeni przeznaczonej do wielu twórczych działań artystycznych przy ulicy Koszykowej, miejsca na kameralne spotkania i warsztaty na warszawskiej starówce, niezwykłej pracowni artysty pod Warszawą oraz nadmorskiej siedziby plenerowej w Chorwacji.

 

Share this post


OracArt